Jak zrobić tynk dekoracyjny samemu?

tynk dekoracyjny w mieszkaniu

To jak zostanie wykończone nasze pomieszczenie zależy tylko od naszej wyobraźni. W sklepach z artykułami wykończeniowymi znajdziemy wiele wzorów, kolorów i stylów. Tynki dekoracyjne szczególnie zawładnęły branżą dekoratorską. Niektórzy mogą poczuć się przytłoczeni ilością możliwości, co nie jest pomocne podczas dokonywania wyboru. Aby pomóc Ci w wyborze, w dzisiejszym artykule opisaliśmy różne rodzaje, sposoby użytkowania i wykonania tynków dekoracyjnych. 

Tynk dekoracyjny – rodzaje

Możliwości dekorowania i aranżacji naszych pomieszczeń mamy na prawdę wiele. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli zdecydujemy się na tynki dekoracyjne warto zapoznać się z ich rodzajami i konkretnymi cechami. Użycie ich wewnątrz budynku pozwala nam na puszczenie wodzy fantazji i nadanie naszym wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. A są to: 

  • tynk mozaikowy – ten rodzaj szczególnie przyciąga wzrok, ze względu na użycie różnych rodzajów pokruszonych materiałów, np: kamyczki, kruszywo czy marmur,
  • tynk imitujący beton – zdecydowany faworyt ostatniego czasu, nie tylko ze względu na swój wygląd, lecz także dzięki łatwości aplikacji, 
  • tzw. japoński tynk dekoracyjny – sprawia szczególne wrażenie, ze względu na użycie naturalnych materiałów – jedwabiu, włókien, a także bawełny, 
  • tynk trawertyn – cechują go charakterystyczne wżery na jego powierzchni, oraz naturalny wygląd,
  • tzw. stiuk – jest on połączeniem zaprawy tynkarskiej oraz pyłu marmurowego .

Jak zrobić tynk dekoracyjny? 

Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „jak zrobić tynk dekoracyjny?” znajdziemy setki stron mówiących nam jak to zrobić. Można się w tym wszystkim pogubić. Jednak, nie jest to trudne, a nawet dziecinnie proste! Wystarczy połączyć ze sobą odpowiednie składniki, aby uzyskać oczekiwany rodzaj tynku. Ważną kwestią jest to, aby zawsze kierować się wskazówkami producenta i używać przeznaczonych do tego narzędzi. Jeśli nie chcesz szukać odpowiednich składników i bawić się w ich łączenie, możesz kupić gotową mieszankę i od razu zacząć aranżacje swoich wnętrz. W szybkim wykonaniu zakupu mogą pomóc Ci szybkie pożyczki w 15 min.

pożyczki w 15 minut

Przygotowanie podłoża i nanoszenie tynku

Można nanieść tynk dekoracyjny na nie równą powierzchnie, jednak nie będzie to wyglądać dobrze. Szczególnie, jeśli postanowimy wykonać na nim różnego rodzaju wzory i zdobienia. Najlepszą opcją, która da nam najbardziej satysfakcjonujące efekt jest przygotowanie podłoża przed nałożeniem tynku. Dzięki temu, Twoja praca będzie bardziej estetyczna. Jak przygotować podłoże? 

Przygotowywanie podłoża polega na oczyszczeniu ze wszelkich zanieczyszczeń oraz kurzu. Następnie należy je wyrównać i osuszyć. Aby sprawdzić czy podłoże jest dobrze wyrównane można użyć poziomicy lub długiej, prostej pacy. Po przyłożeniu do ściany, poziomica lub paca powinny szczelnie do niej przylegać. Jeśli powstają szpary pomiędzy nimi, podłoże nie zostało odpowiednio wyrównane. 

Tynk dekoracyjny idealnie nada się do doniczek na kwiaty, skalnicę i inne ozdoby ogrodowe.

Rozpoczynając pracę z produktem należy pamiętać, aby uważnie przeczytać i trzymać się zaleceń producenta, zamiast działać na własną rękę. Dzięki temu, w przypadku problemów z produktem, np. jego trwałością, będziemy wiedzieć czy wina leży w produkcie czy naszej pracy. Cały proces nanoszenia tynku dekoracyjnego możemy podzielić na następujące kroki: 

  1. Oczyszczanie, wyrównywanie i osuszanie podłoża. 
  2. Nałożenie preparatu gruntującego i czekanie, aż wyschnie (wedle zaleceń producenta).
  3. Nałożenie cienkiej warstwy tynku i zatarcie go za pomocą pacy. Następnie, używając metody „mokre na mokre” nakładaj kolejne warstwy tynku, aż do satysfakcjonującego efektu. 
  4. Gdy ilość naniesionych warstw jest odpowiednia możesz wykonać zdobienia. Mogą przydać Ci się do tego specjalne narzędzia, jak: pędzle, paca zębata, szpachla, a także inne narzędzia pomagające zmieniać fakturę.


Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane